Ayak Mantarı Nasıl Giderilir?

ayak-mantari

Günümüz insanlığının büyük sorunlarından biri de ayak mantarı oluşumudur. Kişiye oldukça fazla rahatsızlık veren bu durum aynı zamanda ayaklarda kötü kokulara, kaşıntıya sebep olmaktadır. Hatta doktor tarafından tedavi edilmediği takdirde cildin başka bölgelerine de nüfuz edebilmektedir. Peki ama bir ayak problemi olan ayak mantarı nasıl giderilir?

Ayak mantarından kurtulmak için öncelikle doğal yollara bakalım. Bunun için yapılması gereken ilk şeyler; ayakkabınızı değiştirmektir. Ayakkabı, ayak mantarının oluşmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesidir. Bunun nedeni ise birçok ayakkabı, giyildiği esnada hava almamaktadır. Ayağın serin tutulmasına engel olan bu ayakkabılar da ayak mantarı oluşumuna sebep olur. Bu nedenle ayakkabı alırken de nefes alan ayakkabıları tercih etmek, ayak mantarı ve ayak kokusu oluşumunu önlemek anlamına gelmektedir.

Ayak mantarı nasıl giderilir? Sorusuna verilecek ikinci yanıt ayak parmaklarınızı kuru tutmaktır. Gün içinde sürekli koşuşturmaca da olduğumuz için ayaklarımız sürekli terlemektedir. Üstelik ayaklarımızı kuru tutmak istesek de bunu ayak parmaklarımızın arası için yapmak oldukça zordur. İstediğiniz kadar nefes alan ayakkabı giyin bu bölgeleri kuru tutmak da oldukça zorlanacaksınız. İşte kuru tutulması zor olan bu bölgelerde de ayak mantarı oluşmaktadır. Eğer illa bir önlem almak istiyorsanız, çoraplarınızı giymeden önce ayak parmak aralarını ufak parçalardan oluşan peçeteler koyun. Bu sayede çorap ve ayakkabı içinde olan ayaklarınızın bu bölgeleri temiz kalacak ve çok terlemeyecektir. Bu sayede de ayak mantarı oluşumunu engellemiş olursunuz.

Ayak mantarı nasıl giderilir? Sorusuna verilecek laboratuvar yanıtı ise gümüş çoraptır. Bu çoraplar belli oranlarda belirlenen saf gümüş ipliğinden oluşmaktadır. Oranları değişen çorapların da kalitesi ona göre değişebilmektedir. Bu çoraplar diğerlerinden oldukça farklıdır ve birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Ayak mantarı oluşumunu engelleyen bu çoraplar, bu sayede ayak kokusu da önlenmiş olur. Ayaklarda eğer açık yara var ise bu yaraların enfeksiyon kapmasını önler ve çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca klimatik özelliği sayesinde bu çoraplar ayakları terletmez ve üşütmez. Terlemeyen ayaklarda da ayak mantarı oluşmayacaktır.

Sizlerde eğer ayak mantarından korunmak istiyorsanız gümüş çorap teknolojisinden faydalanabilirsiniz.