Ayak Kokusu Nasıl Geçer Yöntemleri

ayak-kokusu-nasil-gecer-1

Ayak Kokusu Nasıl Geçer, Yöntemleri Nelerdir?

Gün içerisinde uzun süre ayakkabı içerisinde kalınan ayaklar, gün sonunda yorgunluğunu ortaya çıkaracaktır. Ayakların yorulması demek, ağrı, acı hissetmenin de ötesinde olan koku yapmasıdır. Okulda, iş yerinde ayakkabı içerisinde durmak zorunda ayaklarınız, ayakkabıdan kurtulduğu anda ayak kokusu yapmaya başlayacaktır.

Koku yapan ayaklar, hem sizi hem sevdiklerinizi rahatsız edeceği gibi, toplu ortamlarda kendinizi küçük görmenize neden olacaktır. Huzursuz ayaklara sahip olmanın verdiği huzursuzlukla, bulunduğunuz ortamdan derhal uzaklaşmak isteyeceksiniz. Böylece sevdiklerinizle uzun uzun vakit geçiremeyecek, dostlarınızla keyifli sohbetler yapamayacaksınız demektir.

Bütün bu durumlara maruz kalmamak için, doğal yöntemlerle ayaklarınızın kötü kokmasını önleyebileceğinizi bilmelisiniz. Ayak kokusu nasıl geçer, yöntemleri nelerdir, diye araştırma yapan uzmanlar çeşitli bulgular ortaya koymuşlardır. Bunlardan birisi ise şudur:

  • Bir yemek kaşığı sirke,
  • Bir tatlı kaşığı tuz,
  • Yarım limonun suyu

Birkaç damla su ile kötü kokularınıza, ayak kokusu için doğal çözüm yolu bulabilirsiniz.

Karışımın Hazırlanışı

Yukarıda sayılan malzemeleri temin ederek hazırladığınız karışım, ayaklarınızın kötü kokmasına engel olacaktır. Böylece ayaklarınız uzun süre ayakkabı içerisinde dursa bile, kötü koku yapmayacaktır. Çünkü kötü kokunun oluşma nedeni, ayakta oluşan mikrop ve bakterilerdir. Bunları yok etmeniz durumunda ayağınızda kötü kokular meydana gelmeyecektir.

Malzemeleri temiz bir kapta birleştirip karıştırarak, tuzu iyice erimesini sağlayarak ayağınıza pamuk yardımıyla veya sprey yardımıyla sıkmanız durumunda kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bu karışım doğal bir yöntem olduğu için her yaştan insan gönül rahatlığıyla kullanabilir. Üstelik ayağınızda bulunan mantar veya cilt hastalıkları gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olacak bir karışımdır.

Temizliğin Önemi

Gün içerisinde ayakkabı içinde uzun süre kalan ayaklar, gün sonunda yıkanıp temizlenmediği, bakımı yapılmadığı için kötü kokuya yol açacaktır. Bu durum ilk başlarda belki farkında olmadığınız bir durum olsa da, zamanla kendisini aşırı şekilde belli edecektir.

Ayaklarınızı her gün mutlaka temiz tutmalı, ılık suyla mutlaka yıkamalı ve kurulamalısınız. Ayrıca bir gün giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün tekrar giymemeye özen göstermelisiniz. Ayakkabıların yapısı gereği her gün giyilmesi ayak kokusu sonucuna yol açacaktır. Dinlenme süresi olarak bir gün arayla ayakkabılarınızı giymeye dikkat etmelisiniz. Ayaklarınıza özen gösterin, temiz tutun. Ayak kokusuna maruz kalmayın.