Ayak Kokusunun Geçmesi için Neler Yapılmalı?

ayak-kokusu-gecmesi-icin-neler-yapilmali

Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri de ayak kokusudur. Ayak kokusu, hem kişinin kendisini hem de ailesini ya da bulunduğu ortamdaki kişileri rahatsız etmektedir. Bu kötü koku birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Mesela, bir ayak rahatsızlığına sebep olan kişide (ayak mantarı) ayak kokusu oluşabilmektedir. Ya da gün boyu sürekli ayakkabı içinde olan ayaklar terlemektedir. Terleyen ayaklarda da koku oluşmaktadır. Peki ayak kokusunun geçmesi için neler yapılmalı?

Bunun için birçok yol ve yöntem bulunmaktadır. Ayak kokusunu gidermek için öncelikle sık sık çorapları değiştirmek gerekir. Bir gün giyilen çorabın ikinci gün giyilmemesi gerekir. Ayağı kokan birey her akşam evine geldiğinde mutlaka ayaklarını yıkamalı. Tabi aşamalar sırasında yalnızca ayaktaki kokuyu gidermek yetmeyecektir. Bunların yanında ayakkabının içerisine yerleşen kokunun da giderilmesi gerekir. Çünkü ayakkabıların içindeki kötü koku giderilmedikçe, o koku ayakkabı her giyildiğinde kişinin ayağına sinecektir.

Ayak kokusu geçmesi için neler yapılmalı? Sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise ayakkabı içerisindeki kokunun tamamı ile yok olmasını sağlamaktır. Bunun için de birçok yol ve yöntem mevcuttur.

Ayak kokusunu geçirmek için doğal yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden birkaçını şimdi burada sizlerle ile paylaşacağım; ilk olarak ayakları pudra dökmek gelmektedir. Pudra ayak terlemesini azalttığı için dolaylı yoldan ayak kokusunu da giderecektir. Ayak topuklarında biriken ölü derilerde ayak kokusuna sebep olmaktadır. Bu nedenle ayak kokularının da temizlenmesi gereklidir. Bunun için en uygun zaman ise banyo yaptıktan sonraki aşamadır. Çünkü bu zamanda o bölgeler yumuşak olmaktadır. Dolayısıyla daha rahat ve kolay temizlenecektir.

Ayak kokusunu gidermek için bir diğer yöntem ise gümüş çorap teknolojisidir. Gümüş çorap belirli oranlarda saf gümüş ipliğinden üretilen çoraplardır. Ayak kokusunu yok etmenin yanı sıra birçok da özelliğe sahiptir. Mesela; klimatik özelliği sayesinde kışın ayaklarınız üşümez, yazın ise terlemez. Yaz aylarında ayaklarınızın terlememesi ayak kokusunu önlemenin de bir yoludur aynı zamanda. Kısa ve uzun şekilde birçok da modeli bulunan gümüş çorap, ayak kokusunu yok etmenin en iyi yöntemlerinden olduğu klinik araştırmalar sonucu kanıtlamıştır.