Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

ayak-kokusu

Ayak Kokusu Nedir, Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu hemen hemen her insanın mahruz kaldığı önemli sorunlardan biridir. Tüm gün çalıştıktan sonra bir de bu sorun ile karşılaşmak bizi oldukça mutsuz edebilir. Bunun için çözümler aramaya kendimizi daha huzurlu ve sağlıklı hissetmek için çaba göstermeye çalışırız. Biz de sizin için bu yazımızda ayak kokusu nasıl giderilir elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Öncelikle ayak kokusunun temeline ve oluşum sürecine inmemiz gerekiyor. Bu ayak kokusu nasıl giderilir demeden önce, bu ayak kokusu nasıl oluşur sorunsalını beraber inceleyelim. Ayak kokusu kötü çorap kullanımı ve kötü ayakkabı kullanımı ile karşımıza çıkan sorunlar arasındadır. Bu sorunların giderilmesi de doğal olarak iyi, sağlıklı bir çorap ve sağlıklı bir ayakkabıdan geçer. Bunun için gümüş çorap firması olarak biz ayak kokusu nasıl giderilir sorusunu oldukça sık soranlar için kesin çözüm niteliğinde bir ürün ortaya çıkardık. Bu ürün ile ayak sağlığı ile problem yaşayan herkese de hitap edebiliyoruz. Gümüş çorap ile antibakteriyel sağlıklı bir çorap giyebilir, ayrıca şeker hastalığı sonucu oluşan ayak yaralarına da çözümler getirebilirsiniz. Özellikle diyabetik ayak sorununa çözüm niteliğinde olan bu ürün ile diyabet hastalığı olan kişilere de hitap ediyoruz. Gümüş çorap bünyesinde sahip olduğu birçok özellik ile kullanıcılara sağlıklı bir çorap deneyimi sunmakla birlikte, uzun ömürlü bir ürün kullanımının da yolunu açar. Gümüş, bu özelliği ile birçok maddeden ayrışarak, geleceğin sağlıklı giyim malzemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Doğru kullanım ve doğru yaşam standartı hepimiz için oldukça önemli ve mühim bir konudur. Ayağımız da aynı böyle dikkat etmemiz, üzerine düşmemiz gereken bir uzvumuzdur. Eğer ayak sağlımıza yeterli önemi göstermezsek, ayak kokusu, diyabetik ayak gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için kendi sağlımıza özen göstermeli, doğru ürünleri sağlığımız için kullanmaktan çekinmemeliyiz.

ayakkokusunasoninfografik

Ayak Kokusu Nedir?

Ayak bölgesi genellikle çoğu insan tarafından önemsenmese de rahatsız edici bir duruma neden olur. İş hayatı, spor, seyahat… Nerede olursa olsun, günlük hayatımızda hemen hemen her yaştan insanın başına gelen ortak sorunlardan biri olan ayak kokusu, giderilmesi ve yok edilmesi mümkün olan ve büyük hijyen isteyen ciddi bir durumdur. Ayak kokusu, ayağın havasız kalması, kan dolaşımının yetersiz olması, diyabet, mantar gibi nedenlerle ortaya çıkar ve özellikle diyabetliler tarafından dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Bacaklardan gelen damarların tıkanıklığı kan dolaşımını yetersiz kılar ve ayakta bir takım sorunlara neden olur. Bunlar kendini ayak ve tırnak mantarı, ödem, nasır, ayakta kuruluk ve aşırı terleme olarak gösterebilir. Ayak, ter bezlerinin de sıklıkla bulunduğu bir bölge olduğundan, terleme nedeniyle ayak kokusu meydana gelebilmektedir. Terli bölgelerde yaşaması kolaylaşan bakteriler tarafından ayak kokusu ortaya çıkar. Günlük yaşamda giyilen ayakkabılar nedeniyle, hava sıcaklığı ve hormonların aşırı çalışması ile ortaya çıkan ter, bu bakterilerin üremesine olanak sağlar. Elbette vücudumuzda bulunan bakteriler terli ve nemli ortamda daha çok üreme imkanına sahip olurlar. Gittikçe daha çok ayak kokusuna neden olan bu bakterilerin daha fazla üremesine engel olmak gerekir. Diyabetliler dahil olmak üzere ayak kokusu problemi yaşayan herkes tarafından “Ayak kokusu nasıl giderilir?” konusunda araştırmalar yapılmakta ve ayak kokusunun önüne geçilmek istenmektedir. Ayak kokusu elbette ki ayağa gösterilen bakım ve ilgi ile doğru orantılı olarak tedavi edilebilecek ve ilerleyen vakitte çok daha iyi sonuçlar verecektir. Sizin için hazırladığımız ayak kokusu nasıl giderilir sunumuzu da buradan takip edebilirsiniz.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunu gidermeyi veya ayak kokusuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlayan bir çok yöntem vardır. Peki ayak kokusu nasıl giderilir? En basit yöntem kapalı ve hava almayan ayakkabıları tercih etmemektir. Ayağın hava almasını engelleyen ve gün boyunca terlemesine neden olan ayakkabı ve çoraplar; hava sıcaklığına, hormonlara ve bünyesel sebeplere bağlı olarak koku etkisini daha fazla gösterir. Özellikle kışın kat kat giyilen, polyester ve naylon çoraplar yerine pamuklu veya saf gümüş ipliğinden üretilen gümüş çoraplar aşırı terleme ve üşüme problemlerinin önüne geçer. Ayakkabı seçiminde de gerçek deri ayakkabılar tercih edilerek terlemenin önüne geçilebilir. Bu sayede ayak kokusunun ve ayakta bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olur. Gün içerisinde havasız kalan ayaklar ve ayakkabılar eve gelince havalandırılmalı ve ayakkabı bakımına özen gösterilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta ise ayakkabıları çorapsız giymemektir. Çünkü terleyen ayaktaki ter doğrudan ayakkabıya sinerek ayakkabının sürekli kokmasına neden olabilir. Her gün aynı ayakkabıyı giymemek de ayak kokusunu engelleyebilecek bir diğer yöntemdir.

Ayak kokusunu gidermek amacıyla evde uygulayabileceğiniz başka yöntemler de mevcut. Bunlar genellikle doğal ürünler ile ayağı yıkamak ve böylece ayak temizliğini yerine getirerek ayak kokusunu gidermeye dayalıdır. Karbonat, sirke, limon, lavanta, sarı kantaron yağı gibi bitkisel yöntemler ile ayak kokusu giderilir. Su ile karbonatı karıştırarak ılık suda yıkamak ayak kokusunu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca ayak ve tırnak mantarının önüne geçer.

Bunların haricinde ayak kokusunu gidermek için başvurulabilecek diğer alternatifler şunlardır: Ayak topuklarında biriken ölü deriler, cildin kuruluğu ve bakımsızlığı ayak kokusuna neden olabilmektedir. Ayaktaki ve topuktaki ölü derilerin temizlenmesi ayak kokusunu önlemek açıdan atılan büyük bir adımdır. Her gün düzenli ayak yıkamak hatta ayakkabıları da çamaşır makinesinde yıkamak da oldukça faydalı bir yöntem. Bunun dışında başkasına ait ayakkabıları kesinlikle kullanmamalı ve bu sebepten oluşabilecek mantar oluşumuna sebebiyet vermemelisiniz. Duş aldıktan sonra ayakları kurulamak ve nemli kalmasına izin vermemek mantar oluşumunun ve ayak kokusunun önüne geçer.