Ayak Kokusu Nasıl Giderilir, Püf Noktaları

ayak-kokusu-nasil-giderilir

Genç, yaşlı, kadın, erkek çoğumuzun günü genellikle dışarıda geçmektedir. Küçükler okula, büyükler işe sürekli bir telaşe içinde koşuşturmaktadırlar. Gün içindeki yorgunluğu ise akşam evinizde dinleneceğiniz zamanın hayali ile geçiştirirsiniz. Tabi bu yorgunluk, bu koşuşturmaca bazı istenmeyen durumlara da yol açabilir. Bunlardan birisi de ayak kokusudur. Ayak kokusu akşam evimize girdiğimiz anda hem bizleri hem de ailemizi rahatsız eden kötü bir kokudur. Peki ayak kokusu nasıl giderilir?

Ayak kokusunu gidermek için tasarlanmış olan gümüş çorap tam da aradığınız ürün olabilmektedir. Bu çorap giydiğiniz, alış veriş merkezlerinden aldığınız ya da evde kendinizin ördüğü çoraplardan çok ama çok farklıdır. Peki ama gümüş çorabın diğer çoraplardan farkı nedir? Öncelikle gümüş çorabın faydalarına, neye iyi geldiğine bir bakalım. Gümüş çorap; diyabetik, mantar önleyici, koku önleyici, yorgunluk giderici, antibakteriyel, klimatik gibi özelliklere sahiptir. Bu çorap dikişsiz burun modeli ile ayaklarınızda tahriş oluşumunu önlemektedir. Klimatik özelliği sayesinde kış aylarında ayaklarınız üşümez. Yaz aylarında ise terlemez. Yaz aylarında ayaklarınızın terlememesi, aynı zamanda ayaklarınızda ter nedeniyle oluşabilecek kokuları da önleyecektir. Ayak kokusu nasıl giderilir? Sorusunun cevabı olan gümüş çorabın iplikleri de diğer çoraplardan oldukça farklıdır. Bu çoraplar %13, %20 gibi farklı oranlarda saf gümüş ipliği içermektedir. Bu da çorabın özelliklerinin esas temelidir.

Ayak kokusu nasıl giderilir?  sorusunun birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şöyledir; sık sık çorapların değiştirilmesi şarttır. Ayak kremi kullanmak ya da ayaklara vazelin sürmek de ayak kokusunu büyük oranda önlemektedir. Eğer ayaklarınızda oluşmuş bir nasır varsa banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı nasır taşı ile ovun. Banyodan sonra böyle yapılmasının sebebi ise ayakların duştan sonra daha yumuşak olmasıdır. Ayaklarda mantar oluşması da ayak kokularının oluşmasında etkilidir. Adaçayının yaprakları da ayak kokusunu önlemektedir. Peki adaçayı yaprakları ayak kokusunu nasıl giderir? Bunun için adaçayı yapraklarını ufalayarak ayakkabınızın içine koyun. Bu yöntem ayakkabılarınızın içinde kalıcı koku oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca naftalin de ayak kokusunu gidermektedir. Bunun için top şeklinde oluşturduğunuz naftalini akşamdan ayakkabıya koyun. Ayakkabınızın içinde bir gece duran naftalin ayak kokusunu önleyecektir.