Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

ayak-kokusu-nedenleri

Ayak kokusu günümüzde pek çok insan için sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle yoğun çalışan insanların maruz kaldığı bir durum olarak gözlense de başak durumlarda da ortaya çıkması muhtemeldir. Ayaklarımızın gün içerisinde terlemesi ve bu terin ayakkabı içinde kuruması sonucunda ayak kokusu oluşur. Ter aslında kokusuzdur fakat terleme bazı bakteriler için uygun ortam yarattığından bu ortamlarda oluşan bakteriler sonucunda ayak kokusu dediğimiz sıkıntı ortaya çıkıyor.

Bu bahsettiğimiz bakteriler aslında herkeste bulunur fakat çok terleyen insanlarda bunların oluşumu daha fazla olduğundan ayak kokusunu önlemek için bu bakterilerin oluşumunu en aza indirmek gerekir. Dolayısıyla bu ortamın oluşmasının önüne geçerek ayak kokusu sorunu konusuna da çözüm getirebiliriz.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere terin oluşmasının önüne geçersek ayak kokusu sorunundan kurtulmamız mümkün olabilir. Terlemeyi engellemeyen bir çorap giyip aynı zamanda hava almayan bir ayakkabı giyersek zaten çok fazla tere maruz kalan ayaklarımızı daha da zor bir durumda bırakmış oluruz. Bunun için naylon ve polyester bazlı çorap ve ürünlerden uzak durmamız gerekir. Çünkü bu tür çoraplar daha fazla terlemeye sebep olduğundan ayak kokumuzun da artmasının önünü açacaktır. Dolayısıyla çorap alırken üzerindeki etiketinde ne kadar naylon ve polyester içerdiğine bakarak seçim yapabiliriz. Ayrıca pamuklu çorapların hava alma özelliği bulunduğundan dolayı onları tercih etmemiz gayet faydalı olacaktır. Cildimizin rahat etmesi açısından da pamuklu çoraplar tercih bakımından daha iyi olacaktır. Diğer yandan gümüş çorap kullanmak en etkili çözümlerden birisidir.

Ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabı ise diğer yöntem ise ayakkabı seçimimiz olacaktır. Her zaman hava alabilen ayakkabılar kullanmamız bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca sentetik ayakkabılar almak yerine deri ya da doğal malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih etmemiz terlemenin önüne geçecektir.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise günlük kullanımdan sonra ayakkabılarımızı mutlaka havalandırmamız gerekir. Çünkü terli kalan ayakkabılar yine bakteri oluşmasına sebep olacağı için ayak kokusu devam edecektir. Bunun için ayakkabılarımızı eve geldikten sonra balkona ya da hava alan açık bir yere bırakarak içinin iyice temiz hava ile dolmasını sağlayarak bu şekilde ayak kokusuna önlem almış olursunuz.