Ayak Kokusu Giderme Yöntemleri

ayak-kokusu-giderme-yontemleri

Bizi taşıyan ve vücudumuzda en çok yorulan organlarımızdan olan ayak, yaz ya da kış, kapalı ya da açık bir şekilde sürekli ayakkabının içinde. Beğenerek aldığınız, çok rahat olduğunu düşündüğünüz, hava delikleri bulunan ayakkabılarda dahi ayak yorulur, şişer ve kokar. Ayağın kokmaması için saatlerce kapalı bir ayakkabının içinde kalmasına gerek yoktur. Bazen sadece ayakkabı içinin yapımında kullanılan madde bile temiz ve bakımlı bir ayağın kokmasına sebep olabilir. Bu durum hem ayağı kokan kişiyi hem de kişinin etrafında bulunan kişileri rahatsız edicidir. Ayak kokusu giderme yöntemleri incelenirken her şeyden önce ilk koşul olarak ayağın temiz tutulması sonralıkla da kullanılan ayakkabıların koku yapıp yapmadığına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü ayak kokusunun üç temel sebebi vardır: Ya ayakkabınız kolayca koku yapabilecek türdendir ya ayağınız terliyor ve teri kendi üzerinde kuruyordur ya da genetiktir.

Ayak kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabılar; terin ve rutubetin bir araya gelmesiyle karanlık ve sıcaklığın arttığı ortamda hali hazırda derimizde yaşamakta olan bakterilerin hızla üreyerek artmasına neden olur. Günümüzde her türlü sıkıntıya çözüm üretmenin ve üretilen çözümün uygulanmasının kolaylaştığı aşikar. Ne mutlu ki ayak kokusu problemi yaşayanlar için de uzmanlar ayak kokusu giderme yöntemlerini eskiye oranla hayli geliştirdi ve ayak kokusu giderme konusunda birçok zor vakaya büyük derman oldu.

Ayak kokusunu engellemenin yolları

Öncelikle ayak kokusu problemi yaşamayan ayakların bakımı akışına bırakılmamalıdır. Ayak kokusu ayağın kazandığı bir alışkanlıktır ve ummadığınız bir zamanda ve yine ummadığınız bir sebepten ayağınız bu alışkanlığı edinebilir. Peki ayak kokusunun önüne geçmenin yolları nelerdir?
• Ayaklarınız kuru tutun ve sık sık havalandırın: Ayak kokusu probleminin baş sebeplerinden biri, nemli ayağı kurulamadan çorap ve ayakkabı giymek. Ayakkabı bu nemi emecek ve sonrasında ayak ne kadar temiz ve kuru olursa olsun içine hapsettiği bakterileri ayağa nakledecektir.
• Ayağın terlemesine sebep olacak naylon ve polyester türde çorapları tercih etmeyin: Bu türde çoraplar kolay terlemeyen ayakları bile terletir ve onların kokmasına sebep olur.

Ayak kokusu giderme yöntemleri:

Tuzla yıkamak: Tuz cildin kurumasına sebep olur bu yüzden duş aldıktan sonra ılık su ile ayaklarınızı tuzla ovarsanız kolayca terleyen ayaklarınızın terlemesine engel olmuş olursunuz.
Sirke ile yıkama: Bu yöntem sirkenin kendisi zaten koktuğu için ayak kokusunu bastıracağı ve tekrar başka kokuyla baş etme derdiniz ortaya çıkacağınız için pek tercih edilmemektedir.
Siyah ya da yeşil çay ile yıkamak: Sirke ile ayağın yıkanması pek içinize sinmediyse bu yöntem tam sizlik. Bu yöntemde siyah çayın yeşil çaya göre daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var.
Ayakları limon, zencefil ve turp ile ovmak: Ayak kokusuna getirilen etkili yöntemlerdendir biridir. Haftada bir kez yapmak yeterli olacaktır.
Ayakkabının içinin kuru olduğundan emin olmak: Kuru ayaklarınızla nemli bir ayakkabı giydiğinizde yine ayak kokusunu destekleyen bir etkenle karşı karşıya gelmiş olacaksınız. Bu yüzden hem ayaklarınızı hem de ayakkabılarını kuru tutmalısınız.
Ayakkabıyı çorapla giymek: Çorapsız ayakkabı giymek ayakkabının teri tutmasına ve içinde bakterileri hapsederek ayağın temiz olması durumunda dahi kokmasına zemin hazırlar.
Terleme sebebini saptamak: Hangi sebeple terlediğinizi ya da terlemenizin arttığını tespit ederseniz bilinen bir sebebe karşı önlem almak çok daha kolaydır. Örneğin stres yapınca terliyorsanız rahatlamak için çözüm yolları düşünülebilir.
Terleyen başka vücut bölgelerinin tespiti: Vücutta ayak gibi sıkça terleyen başka bir bölge varsa beslenme tarzı gözden geçirilmelidir. Çünkü bu terleme beslenme alışkanlığı kaynaklı olabilir.
Doktora gitmek: Önerilen tüm çözüm yollarının istikrarlı bir şekilde uygulanmasına rağmen ayak kokusu bir türlü geçmiyorsa doktora gitmek geciktirilmemelidir.

Hem kişisel huzur hem de sağlık durumundan ayak sağlığı oldukça ilgi isteyen ehemmiyetli bir konudur. İhmal edilmesi durumunda birçok hastalığın başlarda gösterdiği belirtiler dahi kaçırılabilir. Kendinizi, bedeninizi sevin ve vücudunuzdaki değişikliklerden bilinçli bir şekilde haberdar olup değişimin gidişatıyla ilgili gerekiyorsa uzmanlara başvurun. Ayak kokusu giderme yöntemleri ile aslında aynı zamanda birçok hastalığın da önüne geçmiş olacaksınız.