Ayak Kokusu Çözümleri

ayak-kokusu-cozumleri-1

Ayak Kokusu Çözümleri

Ayak kokusu çoğu insanın kabusu haline gelmiş ve dünyada milyonlarca insanın muzdarip olduğu bir sağlık sorunudur. Ayak kokusunun başlıca sebepleri arasında insan yapısından kaynaklanan aşırı terleme nedeniyle ayakların aşırı terlemesi ve ayakkabının içinde kuruyarak bakterilere zemin oluşturmasıdır. Bakteri deyince hemen korkmayın çünkü bu bakteriler zaten her insanın derisinde mevcut olan bakterilerdir ancak terlemeyle aktif hale geçerek ayak kokusuna neden olurlar. Bunun ilerlemesi sonucu da ayak mantarı oluşabilir. Yani eğer çok terleyen bir yapınız var ise ayak kokunuzun gerçek nedeninin bu olduğunu söyleyebiliriz. Ayak kokusunu gidermek için de ilk öncelikle bu kötü duruma neden olan şeyi ortadan kaldırmamız gerekir. Yani metabolizmadan kaynaklanan terlemeyi kaldıramayacağımıza göre en azından ayakların bundan etkilenme oranını aza indirmeye çalışabiliriz. Bakterinin üreme ortamı yok olursa dolayısıyla da ayak kokusu da ortadan yok olacaktır. Evet, şimdi bunun için neler yapabiliriz, ayak kokusu çözümleri nelerdir bunlara bakalım:

Ayakkabı Ve Çorap Seçimi

Söylediğimiz gibi ayak terlemesini önlemek için ilk olarak giydiğimiz ayakkabı ve çorabın ne tür bir maddeden yapıldığı da önemli bir etkendir. Pamuklu bir çorap, ayakların hava alması ve doğal olarak da terlemeyi ve ayak kokusu önlemesi bakımından önemlidir. Polyester ve ya naylondan yapılma çorapları kesinlikle kullanmayın çünkü bunlar kokuyu artırıcıdır. Zaten etiketlerinde ne kadar oranda hangi üründen imal edildiği yazmaktadır. Diğer etken ayakkabı seçiminde ise daha çok deriye yakın veya tam deri ayakkabılar ile hava alabilen ayakkabıları sizler için önerebiliriz.

Havalandırma

Aynı zamanda ayakkabılarınızı eve geldiğinizde havalandırmanız da etkili olacaktır. Havalandırma derken, çıkardığınız yerde bırakarak değil de balkona veya pervaza asarak daha temiz havayla temas etmesini sağlayarak ayakkabını içindeki kötü kokunun kaybolmasına imkân sağlayabiliriz. Başka bir çözüm de ayakkabılarınızı kesinlikle çorapsız giymemenizdir. Bu da aşırı terlemeye yol açacağından kokuyu arttıracak ve hatta bu kokunun ayakkabının içine işlemesine neden olacaktır. Koku sinmiş ayakkabı da artık ayaklarınız ne kadar temiz olursa olsun her giydiğinizde ayak kokusu sebebi olacaktır.

  Ayak Kokusu Çözümleri İse

  • Çorap içine pudra dökmek
  • İmkân oldukça ayakları yıkamak
  • Ayakkabıyı çıkardığımızda içine 3-5 karanfil atmak
  • Gümüş çorap değişmek
  • Ayakkabının tabanı değiştirilebiliyorsa 5-6 ayda bir değiştirmek.